!
ENG
2018. aasta orhidee on kaunis kuldking. Vaatlused sisesta LVA-sse!

2018. aasta orhidee on kaunis kuldkong (Cypripedium calceolus).

Meie looduse üks suuremaid õisi on kuldkingal ja kahtlemata on see ka kaunis nagu nimi reedab. Veelgi enam, kuldkinga õis on ka väga põneva kuju ja ehitusega “lõksõis”. Tolmeldavate mesilaste lõhnamärke kopeerides meelitab taim putukaid oma kollasesse sussikujulisse huulde, kuid nektarit tal tegelikult neile pakkuda ei ole. Sobiliku suurusega mesilane leiab lõpuks tee välja tolmuka alt saades kaasa tolmuterad järgmisele õiele kandmiseks. Liiga väikesed ja liiga suured putukad pääsevad välja ka sussi suurest avast, kust siseneti, kuid siiski on õitsemise lõpuks sussis ka rohkem või vähem surnuid putukaid, kes välja ei saanudki.

Kuldkinga õitseb meil mai lõpust juuni keskpaigani, külma kevade korral ka kauem ja eelkõige võib teda kohata salumetsades, puisniitudel ja kadastikes, samuti loo- ja laanemetsades. Kuigi liik on levinud üle Eesti, on suurem tõenäosus teda kohata Lääne-Eestis ja läänesaartel. Ka suuremad populatsioonid on seal, ehkki Virumaal ja Järvamaal leidub samuti isendirohkeid paiku. Soodsates poolvarjulistes kasvukohtades võib üks taim elada rohkem kui sada aastat, sest mullas on risoom, mis igal aastal kasvab sentimeetri juurde ja võib ka haruneda, mille tulemusena moodustavad väiksemad või suuremad puhmikud.

2007. aastal tegi Eesti Orhideekaitse Klubi kuldkinga inventuuri, mis näitas, et 324 vaadeldud populatsioonist oli enamik heas või rahuldavas seisundis. 10 aastat on möödunud ja olukord võib olla tänaseks muutunud, mistõttu on igati asjakohane vabariigi 100. aastapäevaga koos tähistada ka kuldkinga aastat ja pöörata selle looduskaitse vapilillele rohkem tähelepanu.

Lisaks loe Eesti orhideekaitse klubi veebilehelt

Lisainfo:
Ester Valdvee
Eesti Orhideekaitse Klubi president
tel 513 9984
e-post ester@valdvee.eu
www.orhidee.ee